Yangın Kapısı Teknik Özellikleri

heading

Yangın Kapısı Teknik Özellikleri

            Yangın kapısı, okul, iş yeri, büyük plazalar, apartmanlar, siteler ve bunun gibi içinde insan bulunan, toplu yaşanan binalarda yangın çıktığında can güvenliğini sağlayan en önemli araçlar olarak bilinmektedir. Önceden çok fazla kullanılmasa da günümüzde can güvenliği konusunda alınan tedbirlerin artması sebebiyle yangın kapısı kullanımı ve yangın kapısı teknik özellikleri önem kazanmıştır. Peki, bu kadar önemli olan yangın kapısı teknik özellikleri arasında neler bulunmaktadır? Bununla ilgili de maddeler halinde bir açıklamamız olacak!

Yangın Kapısı Teknik Özellikleri Nelerdir?

            Yangın kapısı teknik özellikleri nelerdir? Yangın Kapıları Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır? Bu ve benzeri sorular hem yangın kapısı yaptırmak isteyen kişiler hem de yangın kapısı firmaları için önemli olmaktadır. Bu özellikler şu şekildedir:

1.      Basınca dayanıklılık belgesi olması,

2.      Ateş ve duman geçirmezlik özelliğinin bulunması,

3.      En az 80 cm. boyunda yapılmış olması,

4.      Bulunduğu binanın yapısına uygun şekilde yapılması,

5.      Kalınlığının en az 9 cm. olması,

6.      Türk Standartları Enstitüsü ve Avrupa Standartları için uygunluk şartı taşıması yangın kapısı teknik özellikleri içinde yer almaktadır.

Yangın Kapısı Teknik Özellikleri Dışında Eklenebilen Özellikler

Yangın kapısı teknik özellikleri dışında bir de tasarım ve görsel zevk açısından istenen detaylar bulunmaktadır. Bu durumda yine yangın kapısı standartları açısından uygun olmak şartıyla kişisel zevklere özgü tasarımlar yapılmaktadır.

Yangın kapısı, bulunulan yerin tasarımına uygun olarak müşteri isteklerine uygun şekilde göze hitap edecek ya da yadırganmayacak biçimde yapılmaktadır. Artık istenilen tasarıma uygun ve şekilde yapılabilen yangın kapıları sadece iş yerlerinde değil, evlerde de bulunmaktadır. Binada yer alan yangın kapıları ve yangın çıkışları, can güvenliği açısından diğer bütün önlemlerden daha etkilidir.