Yangın Kapısı Özellikleri

heading

Yangın kapısı, yangın felaketinde, yangın çıkan ortam ile teması kesen ve can güvenliği sağlayan kapılardır. Yangın kapısı sadece yangınlarda değil birçok felakette kritik öneme sahiptir. Yangın kapısı özellikle hastane, okul, oteli alışveriş merkezi gibi insanların fazla olduğu alanlarda son derece kritik öneme sahiptir. Yangın kapısı konusunda hizmet veren birçok büyük firma mevcuttur.

Yangın kapısı özelliklerine baktığımızda ise öncelikle bu kadar kritik öneme sahip bir kapının teknik şartnameye uygun üretilmesi zorunludur. Yangın kapısı, ısıya dayanıklı malzemelerden üretilmelidir. Bu kapılar genellikle camlı olduğu için kullanılan camlarda ısıya dayanıklı olmalıdır. Tek taraflı ya da çift taraflı kullanılan yangın kapıları mevcuttur. Ayrıca yangın kapılarında dıştan kilit bulunmalı, içten ise kolaylıkla açılmayı sağlayacak panik barı bulunmalıdır. Yangın kapıları en azından 2 saat boyunca yangına dayanıklı bir şekilde üretilmelidir. Kanat kalınlığı 55 mm olmalıdır. Yangın kapısı için kullanılan malzemeler ısı yalıtımlı olmalıdır. Kapılar mutlaka dıştan müdahale edilerek açılmayı engelleyen sistemde üretilmelidir. Ayrıca yangın kapısı boyanırken kullanılan toz boya da mutlaka yangına dayanıklı malzemeden olmalıdır. Yangın kapısı montajını sertifikalı işçiler yapmalıdır. Mutlaka şartnameye uygun, kaliteli malzeme kullanılmalıdır.

Yangın kapıları günümüzde sadece güvenlik için değil dekoru tamamlayıcı şekilde de üretilmektedir. Yangın kapısı için ayrılan bütçeye göre dekoratif yangın merdivenleri tercih edilebilir. Yangın kapısı özellikleri dikkatle incelenmeli ve güvenilir, sertifikalı şirketlerden alınmalıdır.