Yangın Kapısı Kanunu

heading

Yangın Kapısı Kanunu

 

            Yangın kapısı için yasal bir düzenleme olarak kabul edilen, “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” 2002 yılında kararlaştırılmış ve en son 2007 yılında güncellenmiştir. Bu yönetmelik Yangın kapısı kanunu olarak hem üreticiler, hem de projelendirmeden sorumlu olanlar tarafından kullanılmaktadır.

 

            Yönetmeliğin amacı olarak belirtilen 1. Madde, can ve mal kaybını önlemek amacıyla alınan tedbirler, olarak kısaca belirtilebilir. Yönetmelik detaylı şekilde incelendiğinde akla neden bu kadar detaylı olduğu sorusu geliyor. Yangın felaketi insan zafiyetleri ile meydana geldiği düşünüldüğünde, her detayın dikkatlice irdelenerek, incelenmesi gerekliliği doğmuştur. Yönetmeliğin detaylı olmasının sebebi de aslında bu nedenledir. Yönetmelik ile belirtilmiş yapılar ve mekanlarda, yangın kapısı kullanımı zorunluluğu, can kayıplarını en aza indirmek ve önlemek içindir. Yangın kapısı kanunu Türkiye’de uygulanmasına rağmen, dünya standartlarına uygundur. Tüm yangın kapısı uygulamaları ve imalatları, üretim standartları, uygulama alanları, gibi genel detaylar, yönetmeliğin detaylarında açıkça belirtilmektedir. Yönetmeliğe uygun olmayan yangın kapıları, ekonomik görünseler bile, yangın esnasında görevlerini yerine getiremezler.

 

            Binaların yangından korunması için hazırlanan yönetmelik, yapılardaki insanları korumak için yapılmış ve uygulanmaktadır. Yangın kapısı kanunu içerisinde kullanılması zorunlu yerler olarak belirtilen, kalabalık toplulukların bulunduğu mekanların dışında, yine yangın kapısı kullanılması da mümkündür. Tek katlı ancak kalabalık ofislerde, bazı fabrikalarda, yangının nüfuzunun tehlikeli olduğu odalarda, korunmak amacı ile kullanılabilmektedir. Kullanılan ana malzemeler gibi tüm aksesuarlarında yangın kapısı kanunu içerisinde belirtildiği kalitede olması şarttır. Isıya dayanıklı, yanmaz, duman geçirmez ve kaliteli ürünler hayat kurtarmaktadır. Tüm bileşenler kanuna uygun şekilde birleştirildiğinde, istenilen sonuca ulaşılmaktadır. Ekonomik olması nedeni ile yönetmelik ve kaliteden taviz veren yangın kapısı uygulamalarına, asla güvenilmemelidir.

 

            Yangın kapısı kanunu maddelerinde açıkça verilen detayların dışında, dünyadaki imalat örnekleri ile tüm standart belgelerine ve uluslar arası sertifikalara sahip yangın kapıları üretmekteyiz. Yılların verdiği tecrübeler, imalattan montaja kadar konusunun uzmanı personel ve denetçilerimiz sayesinde sektördeki liderliğimizi sürdürmekteyiz. Asıl olan insan hayatı olduğunda, tecrübemiz ve kalitemiz devreye girerek, hem güvenilir hem de uygun fiyatlara yangın kapısı uygulamalarına sahip olabilirsiniz.