Yangın Kapısı

heading

Yangın Kapısı

Yangın kapısı; herhangi bir doğal afet anında binadan uzaklaşmak amacıyla yapılan yangın merdiveni ile yapı arasındaki kapılardır. Bu kapılar ateş ve su geçirmez dizaynda yapılırlar. Genellikle ısıya dayanıklı malzemeler kullanılır. Eğer camlı sistemi olan bir kapı ise, ateşe ve suya dayanıklı cam tercih edilir. Yangın esnasında yangın merdivenlerine ve diğer kaçış yollarına ilerlememizi kolaylaştırdıkları için yangın kapısı çok hassas bir konudur. Yapımında kullanılan malzemelerin dünya standartlarındaki izin belgesiyle üretilmesi gerekir.

Günlük hayatta kullandığımız ev içerisindeki kapılar ve dış merdivenler herhangi bir doğal afet esnasında kullanılamaz hale geleceklerdir. Yangın sırasında çıkan duman ve alevi engelleyemezler. Bu yüzden yangına dayanıklı ve duman geçirmeyen yangın kapısı üretilir. Belirli malzemelerle ısıya dayanıklı şekilde kaplanan kapılar tercih edilmelidir. Özellik olarak ise iç tarafa, dış tarafa veya sağa sola doğru açılan kapılar kullanılır. Malzemesine ve modeline göre tek taraflı veya çift taraflı kapı kasaları, gereken ortama uygun şekilde takılmalıdır. Yangın kapısı, üzerinde kesinlikle ortam uygunluğunu gösteren panik koluyla desteklenmelidir.

Yangın kapısının maliyeti, binanın tahliye  yolu ve mimarisine uygun bir şekilde üretildiği için yapım esnasında belirlenir. Boyutuna ve enine göre belli bir maliyet çıkar. Genel olarak yangın kapısının maliyeti 250 – 500 tl arasında değişir.

Yangın kapısı konusunda deneyim sahibi olan, gerekli donanımı olan ve belgelerle çalışan firmalar tercih edilmelidir. Herhangi bir afet sırasında yangın kapısının iş görmemesi, binadan tahliye olmanızı engelleyecektir. İçeride sıkışıp kalan insanlar yanma veya dumandan dolayı boğulma tehlikesi yaşayacaklardır. Bunun dışında kapıda oluşan bir sorun, itfaiye çalışanlarının ve sağlık ekiplerinin bina içerisindeki insanlara müdahale etmesini zorlaştıracaktır.

Yanmaz malzemelerle yapılan yangın kapısı her zaman açık olmalıdır. Mümkünse yangın kapısı seçerken kilitlenmeyen yangın kapısı tercih edilmelidir. Dumanı ve ateşi geçirmeyen yangın kapıları can güvenliğinizi garanti altına alacak ve yangın merdiveninin de ısıdan dolayı zarar görmesini engelleyecektir.

İstenilen boyda, genişlikte ve renkte yangın kapısı üretilebilir. Menteşeler yangına karşı güçlü olduğu için hafif çelikten üretilir. Diğer menteşe çeşitleri yangın kapısının koruma kapasitesini zorlar. Diğer dolgu malzemeleri de yangın kapısı için önemlidir. Bu yüzden ucuz ve basit malzeme kullanmak hayati risk taşır. Yangın kapısı alırken malzemelerin onaylı ve dayanıklılığının yüksek olduğuna emin olmalısınız. Aksi taktirde yangın esnasında sizi koruyamazlar. Firmamız, bu konuda gerekli bütün belgelere sahiptir. Piyasadaki diğer yangın kapısı firmalarına dikkat ediniz.