Sertifikalı Yangın Kapısı

heading

Yangın kapıları bina yönetmeliğinin getirdiği zorunluluk doğrultusunda apartmanlar, okullar, fabrikalar, endüstriyel tesisler, iş yerleri, hastaneler gibi insanların bir arada olduğu mekanlarda yangın anında hayat kurtarmak amacıyla kullanılan bir tedbir ürünüdür.  Duman ve ateşe dayanıklılığı, kolay açılmaları, teknik sistemi ile yangın anında güvenilir bir ortam sunması sebebiyle insanların yangın anı için aldığı pasif önlemler arasında en etkilisi olarak yer alır. İnsanlar yangın gibi hızla yayılan ve insanların büyük bir panik içine düşmesine sebep olan bir afeti yaşarken bulundukları alanı hızlı ve güvenilir bir şekilde tahliye etmelerini sağlar.

Sertifikalı yangın kapısı ürünleri ise insanların bu hizmeti alırken gönül rahatlığı ile bir firmadan talepte bulunması için çok önemlidir. Günümüzde yönetmelikler ile birçok yapıda yangın kapılarının zorunlu kılınması, sektördeki rekabeti çok fazla arttırmıştır. Bu rekabet içerisinde bazı firmalar serbest piyasadan faydalanarak sadece düşük fiyatlara iş yapmak için kalitesiz ürünler imal etmekte. Bu durum hayat kurtarmak için alınan bir tedbir olan yangın kapılarının kullanımını anlamsız bir hale getiriyor. Çünkü, bu ürünlerin amacına uygun olarak kullanılabilmesi için belirli standartlarda üretiminin yapılması gerekir. Aksi halde kalitesiz ve vasıfsız olacak bu ürünlerin yangın anında bir işlevi olmaz. Her ne kadar bu standartlar teknik şartname ve yönetmelikler ile zorunlu hale getirilse de tam anlamıyla denetimi yapılamamakta. Bu sebeple yangın kapısı hizmeti alacakların imalat yapan firmalara güvenebilmesi için bu sertifikalar yeterli olacaktır.

Sertifikalı yangın kapıları dünya standartlarına uygun olacak tüm özelliklerin test edilmesi sonucunda oluşur. Bu testler oldukça detaylı süreçleri içererek yangın kapısının yangın anında gerekli tüm işlevini taşıyıp taşımadığının kontrol edilmesi, aynı zamanda da firmanın tüm ürünlerinde bu özelliklerin mevcut olduğunun kontrolünü kapsamaktadır. Örneğin; bir yangın anında yangın kapısının ateş ve dumana 60 dakika dayanıklı olması gerekir. Ancak bazı ürünler 10 dakika kadar dayandıktan sonra alevler içinde kalabilmekte. Bu durumun güvencesini verebilecek tek şey ise üretimim sertifika almasıdır. Bu sertifikaların tamamen dünya standartlarındaki özellikler doğrultusunda yapılan testler sonucunda verilmesi güvencesinin kanıtı niteliğindedir.