Panik Barlı Yangın Kapısı

heading

Yangın kapısı, binaların güvenliği açısından son derece önemlidir. Yangın anında dışarıya çıkmayı ya da yangın merdivenlerinde güvenli bir şekilde kalmayı sağlayan yangın kapıları günümüzde aynı zamanda dekoratif olarak da üretilmektedir. Farklı yangın kapısı firmaları ürettikleri modern yangın kapıları ile hem güvenliğinizi sağlamakta hem de şık görüntüsüyle binanıza en uygun kapı modellerini sizlere sunmaktadır. Yangın kapısı konusunda birçok önemli nokta vardır.

Yangın kapısı denildiği zaman akla gelen ilk konulardan biri panik barlı yangın kapısı konusudur. Günümüzdeki yönetmeliğe göre panik barlı yangın kapısı zorunlu hale gelmiştir. Yani yangın kapılarında panik barları bulunması gerekmektedir. Yangın kapıları bina güvenliği için dışarıdan kilitle açılmalıdır. Bu kapılar dışarıdan kilitle açılmasına rağmen içeriden rahatlıkla çıkılacak şekilde dizayn edilmelidir. Bu nedenle panik barlı yangın kapılası dışarıdan bareli bir şekilde kilitlenebilir ve kilitlendiği zaman içeriden basılınca tek bir hamleyle açılabilmektedir. Bu barların sertliği normal düzeyde ayarlanabilmekte ve yangın anında kişiler rahatlıkla bu barlar sayesinde kapıyı açabilmektedir. Yangın kapısı barları, uygun malzemeden üretilmeli ve montaj sırasında dikkat edilmelidir. Yangın kapısı barları, tek veya çift kanat yangın kapılarına uygun bir şekilde üretilmektedir.

Yangın kapıları günümüz teknolojisinde otomatik alarmlı, panik barlı ve daha birçok özellikte üretilmelidir. Kritik öneme sahip olan bu kapıları tercih ederken kullanılan malzemeye, işçiliğe, yönetmeliğe uygunluğa ve projeye uygunluğuna maksimum düzeyde dikkat gösterilmelidir.